“Daşkəsən rayonunda kartofçuluq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində fermerlərə təlim keçirilib
15.07.2024
13:21
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi ilə “Daşkəsən rayonunda kartofçuluq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində kartofçu-fermerlərə nəzəri təlim keçirilib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Daşkəsən Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzində təşkil edilən təlimi Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun İdarə Heyəti sədrinin müavini Hikmət Nəsirov keçib. O, “Kartofdan yüksək məhsul alınmasının becərmə texnologiyası” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək, fermerlərə kartofun növbəli əkində yeri, torpağın əkinqabağı becərilməsi, gübrələmə sistemi, əkin materialı və onun hazırlanması, əkin, bitkilərə qulluq, məhsul yığımı, kartofun saxlanma şəraiti haqqında ətraflı məlumat verib.
Fermerlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə keçirilən təlim sual-cavab formatında davam edib.
Xatırladaq ki, cari ilin əvvəlindən icra edilən layihədə əsas məqsəd “AzerGold” QSC-nin hasilat işləri apardığı bölgədə sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına, Daşkəsən rayonunun ənənəvi kənd təsərrüfatı sahələrindən biri olan kartofçuluğun sahibkarlıq növü kimi təşviqinə və dəmyə üsulu ilə kartof istehsalının artırılmasına töhfə verməkdir. Layihəyə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin “Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi”ndə qeydiyyatda olan, əkinə yararlı minimum 1 hektar torpaq sahəsinə malik Quşçu və Zəylik kənd sakinləri – fermerlər cəlb ediliblər.
Layihə çərçivəsində, ümumilikdə 10 hektar əkin sahəsində yüksək məhsuldarlığın əldə edilməsi üçün toxum, xidmət və mallara dair əsas ehtiyacların qarşılanması, habelə layihə iştirakçılarının bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi üçün nəzəri və praktiki təlimlərin təşkili nəzərdə tutulub. Əkin mövsümünün sonunda əldə edilmiş məhsulun 85%-nin fermerlərə bağışlanması, məhsulun 15%-nin isə Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən xeyriyyə məqsədilə istifadə edilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin dövlət siyasətinə uyğun olaraq icra etdiyi sosialyönümlü tədbirlər bölgənin inkişafına, əhalinin məşğulluğun artırılmasına, onların rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edir. Səhmdar Cəmiyyətin hasilat sahələrinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi və s. istiqamətlər üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar.

Supporting the Development of Potato Farming in Dashkasan region Project included training for farmers
15.07.2024
13:21
A theoretical training was organized for potato farmers within the framework of Supporting the Development of Potato Farming in Dashkasan region Project by the initiative and organization of AzerGold Closed Joint-Stock Company and with the support of the Ministry of Agriculture.
Hikmat Nasirov, Deputy Chairman of the Executive Board of the Scientific Research Institute of Vegetable Growing, led the training organized at Dashkasan State Agrarian Development Centre of the Ministry of Agriculture. He gave a presentation on the topic of “Cultivation technology for high-yield potatoes” and presented detailed information to the farmers about the place of potatoes in crop rotation, pre-planting soil cultivation, fertilization system, planting material and its preparation, planting, plant caring, harvesting and storage conditions of potatoes.
The training, aimed at developing the knowledge and skills of farmers, was continued in a question-and-answer format.
The main objective of the Project, implemented since the beginning of the current year, is to contribute to the development of the entrepreneurial ecosystem in mining areas of AzerGold CJSC, promotion of potato farming, which is one of the traditional agricultural fields of Dashkasan region, and increase of potato growing by dry farming. The registered farmers of Gushchu and Zaylik villages in the Electronic Agricultural Information System of the Ministry of Agriculture, and who possess at least 1 hectare of arable land, were involved in the project.
The project includes theoretical and practical trainings to improve the knowledge and skills of the project participants, as well as to meet the basic needs for seeds, services and goods to achieve high productivity in arable lands of 10 hectares. At the end of the planting season, 85 per cent of the harvest is to be donated to farmers, and 15 per cent is to be used for charity by AzerGold CJSC.
The social measures by AzerGold, based on the state policy, serve the development of the region, increasing the employment rate of the population, and improving their well-being. The residents of the villages, located near the production areas of AzerGold, benefit from the projects on environmental protection, education, health, employment, entrepreneurship promotion, etc.