“Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin yekun hesabat tədbiri keçirilib
24 fevral 2026-cı il tarixində “AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin (AXA) dəstəyi ilə həyata keçirilən “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin yekunlarına dair görüş keçirilib. Tədbirdə qurum rəhbərləri, rayon icra hakimiyyətləri, yerli icma nümayəndələri və fermerlər iştirak edib.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev, AXA-nın sədri Sərdar Hacıyev, müvafiq olaraq Daşkəsən və Göygöl rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları Orxan Abbasov və Vüqar Novruzov çıxış edərək layihənin əhəmiyyətini barədə danışıb, əsas nəticələri təqdim ediblər.
Qeyd edilib ki, heyvan, bitki, torpaq və su nümunələri üzrə aparılan geniş laborator analizlərin elmi təhlillərinə əsasən QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyətinin təbiətə, torpağa və məhsuldarlığa hər hansı mənfi təsiri qeydə alınmayıb. Aqrokimyəvi analizlər nəticəsində ərazidəki su mənbələrinin suvarma üçün tam yararlı olduğu müəyyən edilib. Heyvan sağlamlığı üzrə aparılan müayinələrdə xüsusi təhlükəli xəstəlik aşkarlanmayıb.
Bitki mühafizəsi istiqamətində 213 fermer təsərrüfatında monitorinqlər aparılıb, zərərvericilər müəyyən edilərək fermerlərə fərdi tövsiyələr verilib. Həmçinin təşkil olunan 37 təlim vasitəsilə iştirakçılar aqrar sahədə bilik və bacarıqlarını artırıblar.
Xatırladaq ki, icrasına ötən il başlanılmış lahiyə Daşkəsən rayonunun Şadax yaşayış məntəqəsini, Bayan, Quşçu, Çovdar və Çaykənd, Göygöl rayonunun isə Tüllallar və Zurnabad kəndlərini əhatə edib. Layihənin məqsədi heyvandarlıq və bitkiçilikdə məhsuldarlığı artırmaq, aqrar fəaliyyətin ekoloji tələblərə uyğun təşkili və yerli təsərrüfatlara elmi əsaslı dəstək göstərməkdir.

The project “Support for agricultural development in Dashkasan and Goygol districts” has been successfully completed
On February 24, 2026, a meeting was held to conclude the project “Support for agricultural development in Dashkasan and Goygol districts,” initiated by AzerGold CJSC with the support of the Agricultural Services Agency (ASA) under the Ministry of Agriculture. The event was attended by agency heads, representatives of local executive authorities, local community members, and farmers.
Khayyam Farzaliyev, Member of the Board and Deputy Chairman of AzerGold CJSC and Chairman of the Corporate Social Responsibility Committee, Sardar Hajiyev, Chairman of ASA and the Heads of the Dashkasan and Goygol region Executive Powers, Orkhan Abbasov and Vugar Novruzov, respectively, delivered speeches discussing the importance of the project and presented its key results.
It was noted that, based on scientific analysis of animal, plant, soil, and water samples, AzerGold’s mining and production activities have no recorded negative impact on nature, soil, or crop productivity. Agro-chemical analyses determined that local water sources are fully suitable for irrigation. Furthermore, veterinary screenings found no presence of particularly dangerous diseases among livestock.
Regarding plant protection, monitoring was conducted across 213 farms, pests were identified, and individual recommendations were provided to farmers. Besides, 37 training sessions were organized, helping participants enhance their agricultural knowledge and skills.
The project, which began last year, covered the settlements of Shadakh, Bayan, Gushchu, Chovdar, and Chaykend in Dashkasan, as well as Tullallar and Zurnabad in Goygol district. The main objective of this initiative was to increase productivity in livestock and crop farming, organize agricultural activities in line with environmental requirements, and provide science-based support to local farms.