ADNSU tələbələri “AzerGold” QSC-nin Daşkəsəndəki filiz emalı sahəsində təcrübə proqramı keçir
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) 10 nəfər tələbəsi “AzerGold” QSC-nin Daşkəsəndə yerləşən filiz emalı sahəsində təcrübəyə başlayıb. Tələbələr 3 həftə ərzində Çovdarda iş prosesinə aktiv formada cəlb olunacaqlar.
Geologiya ixtisası üzrə 4, Dağ-mədən mühəndisliyi 4, Qeyri-üzvi maddələrin texnologiyası ixtisası üzrə 2 nəfər olmaqla təcrübədə iştirak edən gənclər həm ümumi proseslərdə, həmçinin təhsil aldıqları bölmələrə uyğun işlərdə daha dərindən iştirak edirlər. Tələbələr filiz emalı prosesinin axtarış, planlama, qiymətləndirmə, kəşfiyyat, istismar, partlatma, qırma, topa aşındırma, laborator analizlər, adsorbsiya-desorbsiya, qızıl və gümüş tərkibli xəlitələrin tökülməsi proseslərini əyani surətdə öyrənirlər.
“AzerGold” QSC-nin müxtəlif şöbələrinin rəhbər şəxsləri tələbələrlə görüşür, onlara mühazirələr deyir. Həmçinin Cəmiyyətin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini Oqtay Məmmədov da Çovdarda təcrübəçilərlə görüşüb şirkətin fəaliyyəti ilə bağlı geniş məlumat verib, gəncləri mədən sənayesinin perespektivləri ilə bağlı məlumatlandırıb.
Tələbələr üçün Çovdar filiz emalı sahəsində qalmaq, qidalanmaq, işləmək və tibbi müayinə üçün hər şərait yaradılıb. Təcrübəçilərə işin hər bir detalı incəliklərinə qədər öyrədilir və gələcəyin peşəkarları yetişdirilir. Təcrübə proqramı mütəmadi davam etməsi və hər ay bir neçə tələbənin təcrübəyə dəvət olunması planlaşdırılıb. Gənclər məzun olduqdan sonra onların bir neçəsi “AzerGold” QSC-yə işə qəbul oluna bilər.
Bu təcrübə proqramı təhsil müəssəsi ilə Cəmiyyət arasında 2017-ci ilin iyul ayında imzalanan əməkdaşlıq memorandumu əsasında həyata keçirilir. İmzalanan razılaşma ilə tərəflər nəzəri və təcrübi əməkdaşlığa başlayıb. ADNSU-nun müəllim və tələbə kollektivi “AzerGold”-un istehsalat bazasından istifadə edəcək, kəşfiyyat sahələrində və dağ-mədən müəssisələrində universitet nümayəndələrinin tədqiqatlar aparmalarına şərait yaradılacaq.
Cəmiyyət isə universitetin elmi-texniki potensialından faydalanacaq, təhsil müəssəsinin personalı “AzerGold”un istehsal prosesində rastlaşa biləcəyi problemlərin həll edilməsi istiqamətində dəstək göstərəcək. QSC-nin işçi heyəti üçün müvafiq proqramlar üzrə ADNSU-da ixtisasartırma kursları təşkil olunacaq. Cəmiyyətin gələcək ehtiyaclarına uyğun onun sifarişi əsasında ADNSU-da ixtisaslaşmış kadr potensialı hazırlanacaq, məzunların bir qismi “AzerGold”da işlə təmin olunacaq.

ASOIU students undergo an internship program in “AzerGold” CJSC’s ore processing area located in Dashkasan
22.07.2017
00:00
en students of Azerbaijan State Oil and Industrial University (ASOIU) have started an internship in “AzerGold” CJSC’s ore processing area located in Dashkasan. The students will be actively involved in the work process carried out in Chovdar, during 3 weeks.
Being about 4 students on geology specialization, 4 on mining engineering specialization, 2 on technology of inorganic substances specialization, the youth undertaking the internship, participate more deeply both in general processes and works relevant to their area of study. They learn the processes of exploration of ore processing, planning, evaluation, research, operation, crushing, heap leach, laboratory analyses, absorption and desorption, smelting of auri-argentiferous bullions demonstrably.
The managers of various departments of “AzerGold” CJSC meet with the students and deliver their lectures. The member of Executive Board of the Company – Deputy Chairman Ogtay Mammadov as well has met with the interns in Chovdar, informed them about the company profile and the perspectives of mining industry in detail.
The students have been provided all necessary conditions regarding accommodation, food, work and medical checkup in Chovdar ore processing area. The interns are being taught every detail of the work more thorougly and prepared as the qualified professionals of the future. It is planned to continue to this internship program and monthly invite several students to the program. Some of them can be employed by “AzerGold” CJSC after graduation.
The mentioned internship program is carried out between the education institution and the Company based on the memorandum of cooperation signed on July 2017. The parties have begun theoretical and practical cooperation with the signed agreement. Teachers and students of ASOIU will make use of the operation support facilities of “AzerGold” CJSC and the university representatives will be provided conditions to do research in exploration areas and mining enterprises.
The Company will benefit from scientific and technical potential of the university and the personnel of the education institution will support “AzerGold” CJSC in resolving the problems to occur during production process. ASOIU will organize qualification upgrading courses on relevant programs for the CJSC’s staff. Qualified human resources will be prepared in ASOIU based on the Company’s order according to its future needs and certain of alumni will be employed in “AzerGold” CJSC.