“Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Heydər Əliyev Mərkəzinin təsis etdiyi “Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsi sona çatıb. Bu gün Cəmiyyətin inzibati binasında təşkil edilən mükafatlandırma mərasimində müsabiqənin qalibləri açıqlanıb.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev dizayn müsabiqəsinin kifayət qədər maraqla qarşılandığını, müsabiqəyə ümumilikdə 887 layihənin təqdim olunduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, qaliblər ölkənin tanınmış mütəxəssisləri, dizayner və rəssamlarından ibarət münsiflər heyəti tərəfindən növbəti mərhələyə vəsiqə qazanmış 195 layihə arasından estetik görünüş, konseptual mövzu, unikallıq və tətbiqə yararlılıq meyarları əsasında seçilib. Qalib gəlmiş dizayn nümunələrinin əsasında yeni sikkələrin istehsalının planlaşdırıldığını qeyd edən sədr müavini Qarabağın əsrlər boyu formalaşmış milli dəyərlər sisteminin elementlərinin yeni sikkələrdə öz əksini tapmasının məhsullara əlavə mənəvi dəyər qatacağını və bu nəsnələrin milli qızılımızın üzərində əbədi yaşayacağını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin Heydər Əliyev irsinin tədqiqi və təbliği departamentinin direktoru Məhəbbət Mehdiyeva müsabiqənin gənc istedadların üzə çıxarılmasındakı rolundan danışaraq gələcəkdə də bu tip layihələrin mütəmadi qaydada icra edilməsinin yeni nəsil dizaynerlərin yetişməsində əhəmiyyətli olacağını bildirib. M.Mehdiyeva, həmçinin bildirib ki, müsabiqənin xalqımız üçün xüsusi önəm daşıyan Qarabağ mövzusuna həsr olunması təkcə rəssam və dizaynerlər deyil, ictimaiyyət nümayəndələri tərəfindən də böyük maraqla qarşılanmasına səbəb olub.
Daha sonra sikkə dizaynı müsabiqəsinin qalibləri qismində seçilmiş dizayn nümunələri və həmin layihələrin müəllifləri açıqlanıb. Belə ki, müsabiqənin münsiflər heyətinin yekun qərarı ilə “Daş izlər” adlı dizayn layihəsinin müəllifi Əli Əmirov 1-ci, “Laləzar körpüsü” adlı dizayn nümunəsinin müəllifi Emin Aslanov 2-ci və “Qarabağ – Həyat ağacı” dizayn nümunəsinin müəllifi Elnarə Dadaşzadə 3-cü yerin qalibi seçilib. Müsabiqənin sonuncu mərhələsində, onlayn səsvermə yolu ilə ən çox – 1528 səs toplamış Nərmin Rüstəmlinin “Şuşa Qarabağın incisidir” layihəsi isə “İzləyici rəğbəti” nominasiyasının qalibi olub. Mükafatlandırma mərasimində 1-ci yerin qalibinə 3000 AZN, 2-ci yerin qalibinə 2000 AZN, 3-cü yer və nominasiyanın qalibinə isə ayrı-ayrılıqda 1000 AZN məbləğində pul mükafatı və diplomlar təqdim olunub.
Müsabiqə ilə bağlı təəssüratlarını bölüşən laureatlar yarışmanın yeni istedadların ortaya çıxarılması və təşviqi baxımından böyük bir fürsət olduğunu bildirərək təşkilatçılara təşəkkür ediblər.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təsis etdiyi “Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsi müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuzun Vətən müharibəsində əldə etdiyi parlaq qələbəyə həsr olunub. Dizayn müsabiqəsi işğaldan azad edilən Qarabağımızın qədim tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin təbliğinə xidmət edir.

AzerGold awards the winners of “Pearls of Karabakh”
The coin design contest announced by AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) and Heydar Aliyev Center ended. The winners of the contest were declared on the Award Ceremony held at headquarters of AzerGold.
Speaking at the event, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC Khayyam Farzaliyev said that the design competition was met with great interest and totally 887 projects were submitted. The jury of well-known experts, designers and artists from the country selected the winners out of 195 projects that qualified for the next stage in the light of aesthetic appearance, conceptual theme, uniqueness and applicability. Remarking upon the production of new coins on the basis of the successful design samples, the deputy chairman pointed out that the description of the elements of centuries-old national and spiritual values of Karabakh on the new coins will add special value to the products and they will forever live on our national gold.
Mahabbat Mehdiyeva, the director of Heydar Aliyev Heritage Research and Promotion Department at Heydar Aliyev Center highlighted the role of the competition in revealing young talents and added that regular implementation of such projects would be important in training a new generation of designers in the future. Mehdiyeva also said that the competition's dedication to Karabakh, which is of special significance for our people, earned a strong interest of not only artists and designers, but also the public.
The event was followed with the announcement of the successful design samples and the authors of those projects. Thus, upon the final decision of the jury, the authors of "Daş izlər" (Stone Traces) by Ali Amirov, “Laləzar körpüsü”(Lalazar Bridge) by Emin Aslanov and “Qarabağ – Həyat ağacı” ("Karabakh - Tree of Life") by Elnara Dadashzade were declared top three winners of the contest, respectively. In the last stage of the competition, Narmin Rustamli's project “Şuşa Qarabağın incisidir” ("Shusha is the Pearl of Karabakh"), which received the majority of online votes - 1528 votes, won in the nomination of "Follower's sympathy". At the awarding ceremony, the 1st place winner received a cash award of AZN 3,000, while the 2nd place winner AZN 2,000, and the 3rd place winner and nominee were honored AZN 1,000 and diplomas.
The winners shared their impressions of the competition and thanked the organizers for creating such a great opportunity to reveal and promote new talents.
Notably, the contest jointly organized by AzerGold CJSC and Heydar Aliyev Center is dedicated to the brilliant victory of our triumphant army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The contest serves to raise awareness of the ancient history, culture, intangible cultural heritages of Karabakh.