“AzerGold” QSC-də Türkiyənin “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
“AzerGold” QSC tərəfindən pərakəndə satışa təqdim edilən qızıl və gümüş sikkə, eləcə də qızıl külçələrin istehsalı sahəsində 2025-ci ildən əməkdaşlıq əlaqələri qurulan Türkiyənin “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Sarp Tarhanacının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdə olublar.
Səfər çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin rəhbər heyəti ilə görüş keçirib.
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti ilə yaxından tanışlıq, əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı və yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi imkanlarının müzakirəsi məqsədilə keçirilən görüşdə Zakir İbrahimov qonaqlara dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış dövlət şirkəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, dağ-mədən fəaliyyətində ətraf mühitin qorunmasını prinsipini ön planda saxlayan şirkət qızıl və gümüşün dünya bazarına ixracı ilə Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafı, milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə öz töhfələrini verir, həmçinin qiymətli metalların pərakəndə satışı istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Qeyd olunub ki, Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən 2019-cu ildən yerli pərakəndə satış bazarına təqdim edilən və fərqli, unikal dizaynlara malik qızıl sikkə kolleksiyaları etibarlı investisiya aləti olmaqla yanaşı, ölkəmizin, onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin və digər dəyərlərinin təbliğinə xidmət edir.
Öz növbəsində “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Sarp Tarhanacı rəhbərlik etdiyi şirkətin fəaliyyəti ilə bağlı təqdimatla çıxış edərək, şirkətin ekoloji tələblərə uyğun ən son texnologiya və avadanlıqlara təchiz edilmiş qiymətli metal emalı və istehsalı prosesi həyata keçirdiyini, beynəlxalq səviyyədə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu, ABŞ, Sinqapur, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, eləcə də müxtəlif Avropa ölkələrində rəsmi ofislərinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Bu mənada “AzerGold” QSC ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu qeyd edən Sarp Tarhanacı tərəfdaşlığının yeni istiqamətlərinin də müəyyənləşdirilməsi niyyətlərini ifadə edib.

AzerGold CJSC hosted a meeting with the Head of Aleks Metal Refinery of Türkiye
A delegation led by Mr Sarp Tarhanacı, Chairman of the Executive Board of Aleks Metal Refinery of Türkiye, visited Azerbaijan. AzerGold CJSC built a partnership with Aleks Metal Refinery in 2025 to produce gold bullion and retailed gold and silver coins.
During the visit, Mr Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, met with the managers of Aleks Metal Refinery. The meeting was aimed at providing the delegation with information about AzerGold’s operations and developing and discussing collaboration opportunities.
Mr Ibrahimov gave detailed information about AzerGold CJSC, a state-owned mining company that prioritizes environmental protection. He emphasized that exporting gold and silver to global markets contributes to the development of non-oil industry and to the diversification of Azerbaijan’s economy, and highlighted the Company’s success in retailing precious metals. Mr Ibrahimov also noted that since 2019, AzerGold has offered uniquely designed gold coin collections to the local retail market, which serve both as a reliable investment tool and means of promoting the country’s history, art, cultural heritage, and national values.
In his turn, Mr Tarhanacı delivered a presentation on Aleks Metal Refinery’s operations. He noted that the company is engaged in precious metal processing and production activities by applying the latest technology and facilities that are compliant environmentally. Mr Tarhanacı also mentioned about official offices of Aleks Metal Refinery in the US, Singapore, the UAE, and across various European countries. Mr Chairman expressed his satisfaction with the partnership with AzerGold and his intention to discuss new directions for future collaboration.