“AzerGold” QSC geoloji tədqiqatlarda innovativ texnologiyaların tətbiqini genişləndirir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri geoloji kəşfiyyat işləridir. QSC-nin 2023-2024-cü illər üzrə hazırladığı geoloji kəşfiyyat strategiyasına uyğun olaraq Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən 2023-cü ildə Daşkəsən, Göygöl, Balakən, Kəlbəcər, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda yerləşən sahələrdə aktiv geofiziki və geoloji tədqiqat işləri həyata keçirilib. Tədqiqat sahələrində perspektivli filizləşmə zonalarının müəyyənləşdirilməsi üçün axtarış-qiymətləndirmə işlərinin 2024-cü ildə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” QSC-yə dövlət sifarişi əsasında 2023-2024-cü illər ərzində ölkədə ümumi geoloji axtarış işlərinin bir hissəsinin icra edilməsi tapşırılıb. Bu məqsədlə Daşkəsən, Göygöl, Kəlbəcər rayonları, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda tədqiqat sahələri genişləndirilib, eləcə də Goranboy, Ordubad və Şahbuz rayonlarında geoloji tədqiqatların icrası nəzərdə tutulub. Sözügedən ərazilərdə qısa zamanda ilkin tədqiqat nəticələri əldə etmək üçün 2024-cü ildən innovativ texnologiyaların geniş tətbiqinə başlanılır. Belə ki, cari ildə tədqiqat işlərində qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri davam etdiriləcək, eləcə də helikopter və dronlar vasitəsilə aeroelektromaqnetik tədqiqatlar aparılacaq. Bu tədqiqat metodları yer səthində axtarış-qiymətləndirmə işlərinin növbəti mərhələsi üzrə perspektivli tədqiqat sahələrinin müəyyənləşdirilməsinə, beləliklə daha çox vəsait tələb edən buruqqazma işlərinin daha kiçik arealı əhatə edən koordinatlar üzrə aparılmasına imkan verəcək.

AzerGold CJSC to Expand the Implementation of Innovative Technologies in Geological Exploration
Geological exploration is among the key activities of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC). According to the CJSC’s geological exploration strategy for 2023-2024, in 2023, the Joint-Stock Company performed active geophysical and geological exploration in Dashkasan, Goygol, Balakan, Kalbajar, as well as the Julfa region of the Nakhchivan Autonomous Republic. In 2024, it is planned to continue the exploration and assessment to identify the prospective mineralization zones in the explored areas.
Also, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 22, 2023, AzerGold CJSC was charged with performing a part of the general geological exploration in the country during 2023-2024 under a state order. For this purpose, exploration areas have been expanded in Dashkasan, Goygol, Kalbajar, as well as the Julfa region of the Nakhchivan Autonomous Republic, and it is planned to perform geological exploration in the Goranboy, Ordubad, and Shahbuz regions. To shortly obtain initial exploration results for the said areas, starting from 2024, innovative technologies will be widely implemented. Thus, in the current year, the exploratory shooting to take non-invasive hyperspectral satellite images will be continued and an aeromagnetic survey will be performed using helicopters and drones. These exploration techniques will allow for identifying promising areas for the next ground-surface exploration and assessment phase. Thus, wells requiring more resources will be drilled based on coordinates covering a smaller area.