“AzerGold” QSC və Bakı Ali Neft Məktəbi arasında əməkdaşlığa dair razılaşma sənədi imzalanıb
Martın 30-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) ilə Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair razılaşma sənədinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Videobağlantı formatında keçirilən tədbirdə sənədi “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov imzalayıblar. Sənədə əsasən, qarşılıqlı razılıq əsasında ölkə ərazisində əlvan və qara metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, kəşfiyyatı, qiymətli və nəcib metalların hasilatı, emalı və satışı, bu sahədə yeni texnologiyaların tətbiqi üzrə ixtisaslı kadr hazırlığı konsepsiyalarının birgə layihələndirilməsi və icrası nəzərdə tutulur. Həmçinin ali məktəbin müxtəlif fakültələrinin bakalavriat və magistratura pillələrində təhsil alan tələbələrinin istehsalat təcrübəsinə, elmi-tədqiqat və layihələndirmə işlərinə cəlb edilməsi sənəddə öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC davamlı və dayanıqlı inkişafı təmin etmək üçün peşəkar kadr bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra ali təhsil ocaqları və elmi təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edir. Bugünə qədər 7 ali təhsil ocağı ilə əməkdaşlığa dair sənəd imzalanıb. Həmçinin ötən il Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə imzalanmış memoranduma əsasən, peşə təhsili sahəsində əməkdaşlığa başlanılıb.
Bundan başqa, ali məktəblərlə əldə olunmuş müvafiq razılaşmalara uyğun olaraq peşə-ixtisas təhsili alan 133 tələbənin “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsində təcrübə proqramında iştirakı təşkil edilib. Müvafiq sahələr üzrə istehsalat təcrübəsini uğurla tamamlamış tələbə və məzunlara “AzerGold” QSC tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub, fərqlənmiş 11 nəfər məzun daimi işlə təmin edilib.

AzerGold Closed Joint Stock Company and Baku Higher Oil School entered into an agreement on mutual cooperation on March 30.
The agreement was signed by Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC and Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School in the event held in a video format. The document entails joint planning and implementation of specialist training concepts in the realm of the study, research, exploration, processing and sale of ferrous and non-ferrous metals, implementation of new technologies. Moreover, the document provides for the involvement of BHOS students in industrial practice, research activities and project work.
Notably, AzerGold closely cooperates with various high schools and scientific organizations operating in Azerbaijan towards strengthening professional staff resources in order to ensure longstanding and sustainable development. Thus far, the Company has signed cooperation memorandums with 7 universities. Besides, according to the memorandum signed with State Agency on Vocational Education, cooperation in the field of vocational training has been launched.
Moreover, in accordance with agreement made with the universities, the Company arranged an internship program at Chovdar Ore Processing Area for 133 young people studying at vocational-professional institutions. Those who successfully completed their internships in relevant fields were awarded certificates by AzerGold CJSC, and 11 distinguished graduates were provided with permanent jobs.