“Çovdar” qızıl yatağının ətrafında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən “Çovdar” qızıl yatağının yaxınlığında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində bölgənin yaşıllıq sahələrinin artırılması, ekoloji tarazlığın təmin edilməsinə töhfə verilməsi məqsədilə təşkil edilən aksiyada Səhmdar Cəmiyyətin 50 nəfər əməkdaşı iştirak edib. 1 hektar ərazidə yerli şəraitə uyğun 1000 ədəd cökə ağacı əkilərək, aqrotexniki qaydada qulluq göstərilib. Həmçinin tədbir çərçivəsində ərazidə müvafiq abadlıq işləri aparılıb.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyətinin təmin edilməsində prioritet sahələrdən biri elan etdiyi ətraf mühitin mühafizəsinə ardıcıl və sistemli dəstək göstərir. Bugünədək QSC tərəfindən “Çovdar” yatağı və cinahlarda yerləşən qızıl mədənlərinin yaxınlığında yerli şəraitə uyğun 15 mindən artıq ağac və kol bitkisi əkilib, yaşıllıqlar salınıb. Həmçinin Daşkəsən rayonunda nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin, eyni zamanda biomüxtəlifiyin qorunması məqsədilə çoxsaylı təşəbbüslər həyata keçirilib. Ötən il QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən “Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində ətraf mühit layihələrinə dəstək olan ən yaxşı tərəfdaş” nominasiyası üzrə təltif edilib.
Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən cari il də bu istiqamətdə tədbirlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.

Another Tree-Planting Campaign Was Held Around the Chovdar Gold Deposit
AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) has held the next tree-planting campaign near the Chovdar gold mine.
50 employees of the Joint-Stock Company participated in the campaign arranged as part of the Green World Solidarity Year to expand the green areas in the region and contribute to the protection of ecological balance. The campaign involved planting 1,000 linden trees suitable for local conditions in a 1 ha area and agrotechnical maintenance. Also, as part of the event, appropriate landscaping was performed in the area.
It should be noted that AzerGold CJSC consistently and systematically contributes to environmental protection, declared one of the priority areas of its activity. To date, the CJSC has planted more than 15,000 trees and shrubs suitable for local conditions near the Chovdar and flank gold mines. Also, numerous initiatives have been implemented in the Dashkasan region to protect rare and endangered plant species and preserve biodiversity. Last year, the Ministry of Ecology and Natural Resources awarded the CJSC in the category ‘The Best Partner for Supporting Environmental Projects as Part of Corporate Social Responsibility.’