ADNSU-nun rəhbərliyi “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsi ilə tanış olub
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rəhbər heyəti “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsində olub. Tanışlıq məqsədilə baş tutan səfərdə universitetin rektoru, professor Mustafa Babanlı, eləcə də universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsi və sahədə hazırda icra edilən işlər haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, ölkə başçısının 6 avqust 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Daşkəsən” dəmir filizi yatağının istismara verilməsi ilə əlaqədar ilkin qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması Cəmiyyətə tapşırılıb. Bu istiqamətdə hazırda beynəlxalq standartlara uyğun kompleks geoloji tədqiqatların aparılması təmin edilir. Bugünə qədər Cəmiyyət tərəfindən mədən planlarının hazırlanması, yataq üzrə filizlərin hasilat metodunun müəyyən edilməsi, iqtisadi göstəricilərin hesablanması və digər istiqamətlərdə müvafiq işlər görülüb. O.Məmmədovun sözlərinə görə, “Daşkəsən” dəmir filizi yataqları üzrə ötən il 7 830 metr buruq-qazma işləri icra edilib və hazırda da proses davam etdirilir. Yataq üzrə ilkin qiymətləndirmə sənədinin cari ilin avqust ayına qədər hazırlanması nəzərdə tutulur.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı “AzerGold” QSC-nin yeni mədənlərin işə salınması istiqamətindəki ardıcıl fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Ölkənin dağ-mədən sektorunun inkişafının məşğullun artırılması və ixtisaslı gənc kadrların daimi işlə təmin olunmasına böyük təsirinin olduğunu vuğulayan rektor ADNSU ilə “AzerGold” QSC arasında imzalanmış əməkdaşlığa dair memorandumun əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirilib ki, memoranduma uyğun olaraq ali məktəbdə elmi-nəzəri biliklərə yiyələnmiş kadrların Cəmiyyətin istehsalat sahələrində müvafiq təcrübə qazanması, xüsusi fəallığı ilə seçilən məzunların işlə təmin olunması təqdirəlayiq haldır.
Qeyd edək ki, görüşdə, həmçinin əməkdaşlığın genişləndirilməsi, müştərək elmi-tədqiqat işlərinin icra edilməsi istiqamətində də müzakirələr aparılıb. Daha sonra qonaqlar sahədə yerləşən kern anbarı, laborotoriya, saflaşdırma zavodu, eləcə də “Şimal-qərb” mədəni ilə tanış olub, “AzerGold” QSC-nin geoloqları ilə görüşüblər.

The management of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) visited Dashkasan Iron Ore Field. the Rector, Professor Mustafa Babanli, as well as the staff members of the university took part in the site visit.
Ogtay Mammadov, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC gave detailed information about Dashkasan Iron Ore Field and the work currently being carried out in the field. It was noted that in accordance with the Presidential Decree dated August 6, 2020, the Company was instructed to prepare a preliminary assessment in respect of the commissioning of Dashkasan ore field. In this regard, comprehensive geological surveys are being provided in accordance with international standards. To date, the Company has accomplished several tasks, such as the development of mining plans, determination of extraction method, calculation of economic indicators and other relevant work. According to Mammadov, 7830 meters of drilling work was carried out last year on Dashkasan deposits and the process is underway. The initial assessment of the field is to be completed by August this year.
Rector of ADNSU, Professor Mustafa Babanli expressed a high opinion of AzerGold’s consistent activities towards launching new mines. Noting that the development of the country's mining sector has a great impact on increasing employment and providing regular jobs for qualified young people, the rector spoke about the importance of the memorandum of cooperation signed between ASOIU and AzerGold CJSC. He also emphasized that the staff of the university with scientific and theoretical knowledge gained relevant experience in the production areas of the Company in accordance with the memorandum. Besides, the employment of the graduates distinguished for their good performance is worthy of praise as well.
Notably, the meeting also discussed the expansion of cooperation and the implementation of joint research work. Afterwards, the guests got acquainted with the core logging facilities, laboratory, refinery, as well as the North-West mine located in the area, and met with the geologists of AzerGold CJSC.