“AzerGold” QSC jurnalistlər üçün növbəti təlim və mediatur təşkil edib
“AzerGold” QSC tərəfindən “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsi çərçivəsində jurnalistlər üçün növbəti təlim və mediatur təşkil olunub. Səhmdar Cəmiyyətinin fəaliyyətinin 10 illiyi çərçivəsində keçirilən tədbirdə ölkənin aparıcı onlayn media qurumlarını təmsil edən 28 jurnalist iştirak edib.
Tədbirin ilk günü Gəncə şəhərində “AzerGold” QSC-nin müvafiq sahələr üzrə mütəxəssisləri tərəfindən geoloji kəşfiyyat, faydalı qazıntıların hasilatı və emalı, qiymətli metalların satışı, əməyin mühafizəsi, ətraf mühitin qorunması, kommunikasiya və korporativ sosial məsuliyyət istiqamətlərində nəzəri təlimlər keçirilib. İnteraktiv formatda təşkil olunan sessiyalar zamanı qeyd olunan mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb, media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Səfərin ikinci günü iştirakçılar əvvəlcə Gəncə şəhərində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi və “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə fəaliyyət göstərən Gəncə Autizm Mərkəzində yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Jurnalistlər autizm spektr pozuntusu olan uşaqlar üçün həyata keçirilən reabilitasiya prosesini əyani şəkildə izləyiblər.
Daha sonra iştirakçılar Daşkəsən və Göygöl rayonlarında istifadəyə verilmiş kitab köşklərinə baş çəkərək həyata keçirilən sosial layihələrlə tanış olublar. Onlar həmçinin Daşkəsən rayonunun Quşçu qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə inşa edilmiş Səlmixan İsgəndərov adına tam orta məktəbin modul tipli binasına baxış keçiriblər.
Səfər “AzerGold” QSC-nin Daşkəsən rayonunun Çovdar kəndində yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə (ÇİRES) və “Çovdar” qızıl mədəninə təşkil olunmuş mediaturla davam edib. Media nümayəndələrinə müəssisənin fəaliyyəti, qızılın hasilatı və emalı prosesləri, istehsalatda tətbiq olunan müasir texnologiyalar, əməyin mühafizəsi, eləcə də boş süxur anbarında həyata keçirilən bioloji rekultivasiya tədbirləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Jurnalistlər istehsalat sahələrini yerində müşahidə edərək qızılın emal mərhələləri, qiymətli metalların hasilatı və emalı, eləcə də ekoloji norma və tələblərə uyğun şəkildə həyata keçirilən istismar işləri ilə yaxından tanış olublar.
Layihə çərçivəsində jurnalistlərin dağ-mədən sahəsi üzrə məlumatlılıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi məqsədilə təlimdən əvvəl və sonra test tapşırıqları keçirilib.

"AzerGold" CJSC Organizes Another Training and Media Tour for Journalists
As part of the project "Increasing Awareness of Media Representatives in the Mining Industry," "AzerGold" CJSC has organized another training session and media tour for journalists. The event, held within the framework of the 10th anniversary of the Joint Stock Company's operations, was attended by 28 journalists representing the country's leading online media outlets.
On the first day of the event in Ganja, specialists from "AzerGold" CJSC conducted theoretical training sessions covering geological exploration, extraction and processing of mineral resources, sales of precious metals, occupational health and safety, environmental protection, communications, and corporate social responsibility. During the interactive sessions, discussions were held on these topics, and questions from media representatives were answered.
On the second day of the trip, participants first visited the Ganja Autism Center—operating in Ganja through the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, the support of "AzerGold" CJSC, and organized by the "Birgə və Sağlam" (Together and Healthy) Public Union—to familiarize themselves with the facility's conditions. The journalists observed the rehabilitation process for children with autism spectrum disorders firsthand.
Afterward, the participants visited newly opened book kiosks in the Dashkasan and Goygol districts, as well as learned about ongoing social projects. They also inspected the modular building of the full secondary school named after Salmikhan Isgandarov, constructed in the Gushchu settlement of Dashkasan district through the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and support of "AzerGold" CJSC.
The trip continued with a media tour to the Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) and the "Chovdar" gold mine located in Chovdar village, Dashkasan district. Media representatives received detailed information about the enterprise's operations, gold extraction and processing procedures, modern technologies applied in production, occupational health and safety, as well as biological reclamation measures carried out at the waste rock dump.
By observing the production areas on-site, journalists gained direct insight into the stages of gold processing, the extraction and refinement of precious metals, and operational activities carried out in compliance with environmental standards and requirements.
As part of the project, pre- and post-training testing was conducted to assess the journalists' level of knowledge in the mining sector.