Avstraliya şirkət nümayəndələri “AzerGold” QSC ilə görüş keçirib
18 oktyabr tarixində Bakıda start götürən Azərbaycan-Avstraliya biznes forumu çərçivəsində Bakıda səfərdə olan Avstraliyanın mədən şirkətlərinin nümayəndələri və bu ölkədən olan biznesmenlər “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) olub, Cəmiyyətin rəhbərliyi ilə görüşüb, tərəflər arasında potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüşdə Avstraliya-Azərbaycan Dostluq Assosasiyasının prezidenti, Hammond Legal şirkətinin sahibi John Hammond, “Caravel Minerals” və “Forsys Metals” şirkətlərinin rəhbəri Marcel Hilmer, Avstraliya Maliyyə Qrupunun icraçı direktoru Brett McKeon, Azərbaycanın Avstraliyadakı səfiri Aydan Rzayeva, “AzerGold” QSC-nin idarə heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Cəmiyyətin digər rəhbər şəxsləri və aidiyyatı nümayəndələri iştirak ediblər.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərini – bu ölkənin təcrübəsindən “AzerGold” QSC-nin faydalanması imkanlarını ümumi müzakirə ediblər. Görüş zamanı qonaqlar resurs potensialına görə Avropada ikinci, dünyada ilk 10-a daxil olan Filizçay yatağına da böyük diqqət göstərib, Balakən rayonunda yerləşən yataqda aparılan işlərlə maraqlanıb.
Cəmiyyətlə Avstraliya şirkətləri arasında görüşlərin davam etdirilməsi, Azərbaycan təmsilçilərinin də Avstraliyaya səfər edərək bu ölkənin mədənçilik sahəsi ilə əyani tanış olması barədə ilkin razılıq əldə olunub.

“AzerGold” CJSC receives the representatives of Australian companies
The representatives of Australian mining companies and businessmen from that country have visited “AzerGold” CJSC within the frame of Azerbaijan-Australia business forum kicked off in Baku on October 18 and met with the management of the Company. Potential cooperation opportunities have been discussed between the parties.
The president of Australian-Azerbaijani Friendship Association, owner of Hammond Legal company John Hammond, manager of “Caravel Minerals” and “Forsys Metals” companies Marcel Hilmer, Executive Director of Australian Finance Group Brett McKeon, Azerbaijan’s Honorary Consul to Australia Aydan Rzayeva, Chairman of the Executive Board of “AzerGold” CJSC Zakir Ibrahimov and other members of managerial staff and relevant representatives of the Company have attended the meeting.
The parties have generally discussed the mutual cooperation issues – opportunities of “AzerGold” CJSC to benefit from the experience of Australia. During the meeting, guests have paid great attention to Filizchay deposit which is considered as the second largest in Europe and included in top 10 over the world in resource potential terms, and taken interest in work performed in the deposit located in Balakan district.
An initial agreement has been reached between the Company and Australian companies regarding continuation of the meetings, Australia visit of Azerbaijani representatives and demonstrably gaining a familiarity with the mining industry of this country.