Peşə və ali təhsil müəssisələri üçün elan edilmiş təqaüd proqramlarının qalibləri mükafatlandırılıb
Martın 10-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) peşə və ali təhsil müəssisələri üçün elan etdiyi təqaüd proqramı müsabiqələrinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil naziri Emin Əmrullayev, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin (PTDA) direktor müavini, direktor vəzifəsini icra edən Ceyhun Kərəmov, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rektorları və müsabiqə qalibləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov “AzerGold” təqaüdünü qazanmış tələbələri təbrik edib, onlara təhsil və karyera həyatında uğurlar arzu edib. İdarə Heyətinin sədri təqaüd proqramları haqqında ətraflı bəhs edərək, layihənin Cəmiyyətin orta və uzunmüddətli strategiyası çərçivəsində müəyyən edilmiş kadr ehtiyacları üzrə resursların zamanında cəlb olunması planı çərçivəsində ötən ilin sonlarından etibarən həyata keçirildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələri əhatə edən layihənin əsas məqsədi təhsilə marağın daha da artırılması, istedadlı tələbələrin potensial bilik və bacarıqlarının real iş yerlərində aşkar edilməsidir.
Z.İbrahimov, həmçinin Səhmdar Cəmiyyətin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra ali məktəb və peşə təhsili məktəblərinə kadr hazırlığı sahəsində gördüyü işlərdən bəhs edib. Sədr mütəxəssislərin ixtisas biliklərinin artırılması, təhsil, elm, istehsalat və birgə təhsil proqramları sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran əməkdaşlığın yaradılması məqsədilə 8 yerli təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq memorandumu və protokolu çərçivəsində işlər görüdüyünü bildirib. 2017-ci ildə ilk olaraq Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universiteti ilə memorandum imzalanıb. 2018-ci ildə Azərbaycan Diplomatik Akademiyası, 2019-cu ildən isə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığa start verilib. Ötən ildən isə Azərbaycan Texniki Universiteti və Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlığa başlanılıb.
İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, ali məktəblərlə əldə olunmuş razılaşmalara uyğun olaraq, müvafiq peşə-ixtisas sahəsi üzrə təhsil alan tələbələrin Cəmiyyətin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə mütəmadi səfərləri təşkil olunur. Beləliklə, ali məktəblərdə elmi-nəzəri biliklərə yiyələn tələbələr əyani surətdə istehsalat təcrübəsinə də yiyələnmiş olurlar. Bununla yanaşı, Səhmdar Cəmiyyətin mütəxəsisləri tələbələrə mühazirələr oxuyur, ustad dərsləri, eləcə də müxtəlif müsabiqələr, stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçirirlər. Elan edilmiş müvafiq vakansiyalara uyğun işçilərin cəlb edilməsində təcrübə proqramlarında iştirak etmiş məzunlara üstünlük verilir.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev peşə sahəsində “AzerGold” QSC ilə mövcud əməkdaşlığın əhəmiyyətinə toxunub. Nazir bildirib ki, təqaüd proqramının tətbiqi gənclər üçün stimul kimi qiymətləndirilə bilər. O, həmçinin işəgötürənlərin peşə təhsili sisteminə cəlb edilməsi, kadr hazırlığının işəgötürənlərin tələblərinə uyğun aparılmasının zəruriliyindən danışıb. Emin Əmrullayev çıxışının sonunda təqaüd proqramını qazanmış tələbələri təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb.
Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, direktor vəzifəsini icra edən Ceyhun Kərəmov da öz növbəsində “AzerGold” QSC ilə PTDA arasında mövcud əməkdaşlıqdan danışıb. Ceyhun Kərəmov deyib ki, 2021-ci ildə imzalanmış əməkdaşlığa dair fəaliyyət planına uyğun olaraq həyata keçirilən təqaüd proqramına Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi və Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzindən ümumilikdə 56 tələbə müraciət edib. Ceyhun Kərəmov əlavə edib ki, “AzerGold” QSC-nin əməkdaşları bir neçə peşə təhsil müəssisəsinin müəllim heyəti üçün ixtisasartırma təlimləri keçirib və onların şirkətin istehsalat sahələrinə səfəri təşkil edilib. Cari ildə əməkdaşlıq çərçivəsində yeni təhsil proqramlarının və tədris resurslarının hazırlanması, maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirdə qeyd edilib ki, ali təhsil müəssisələrindən 9, peşə təhsili müəssisələrindən isə 18 tələbə “AzerGold” təqaüdünün qalibi olub. Proqram çərçivəsində tələbələrin sosial müdafiəsinə dəstək məqsədi ilə 27 qalibin hər biri üçün 9 ay müddətində ümumilikdə 1800 AZN məbləğində təqaüdün verilməsinə artıq başlanılıb. Proqramda iştirak etmiş tələbələrin gələcəkdə müvafiq vəzifələr üzrə işlə təmin edilməsi də nəzərdə tutulur.
Daha sonra təqaüd proqramını qazanmış tələbələrin təmsil olunduğu ali məktəblər – Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Bakı Dövlət Universitetinin rektorları çıxış edərək “AzerGold” arasında imzalanmış anlaşma memorandumu çərçivəsində görüləcək işlər və ali təhsil müəssisələri üçün elan edilmiş təqaüd proqramının əhəmiyyəti barədə çıxışlar ediblər.

AzerGold hosts scholarship awards ceremony
On March 10, the award ceremony of the winners of the Scholarship Program announced by AzerGold CJSC for vocational and higher education institutions was held.
The ceremony was attended by the Minister of Education Emin Amrullayev, Chairman of the Executive Board of "AzerGold" CJSC Zakir Ibrahimov, Deputy Director of the State Agency on Vocational Education Jeyhun Karamov, as well as rectors of higher education institutions and the winners.
Opening the event, the Chairman of the Executive Board of AzerGold Zakir Ibrahimov congratulated the students who won AzerGold scholarships and wished them success in their studies and careers. Speaking about scholarship programs, the Chairman noted that the project was launched at the end of last year with the aim of timely mobilisation of resources when identifying staffing needs as part of the Company's medium and long-term strategy. The project's primary goal for students is to promote interest in education, reveal the potential knowledge and skills of talented students studying in the industry and mining field.
Zakir Ibrahimov also spoke about the joint actions taken by the Company towards personnel training with a number of universities and vocational schools in Azerbaijan. The chairman said that with the view to increase the professional knowledge of specialists, to establish mutually beneficial cooperation in the field of education, science, production and joint education programs, the work was carried out within the framework of memorandums of cooperation with 8 local educational institutions. In 2017, a memorandum was first signed with the Azerbaijan State University of Oil and Industry and the Azerbaijan State University of Architecture and Construction. In 2018, cooperation was launched with the Azerbaijan Diplomatic Academy, while in 2019 with the Azerbaijan State Agrarian University, Azerbaijan University of Technology and Baku State University. Last year, we began cooperation with the Azerbaijan Technical University and the Baku Higher Oil School.
The Chairman of the Board noted that in accordance with the agreements reached with the universities, the Company regularly organizes site visits for those studying in the relevant field to Chovdar Integrated Regional Processing Area in Dashkasan. Thus, students who get scientific and theoretical knowledge in higher education institutions also gain visual experience. In addition, the specialists of the Joint-Stock Company deliver lectures, hold master classes, as well as various competitions and incentives. While attracting employees for the announced vacancies, the Company prefers the graduates who have participated in internship programs in accordance.
The Minister of Education Emin Amrullayev stressed the importance of existing cooperation with AzerGold CJSC in the field of vocational education. The Minister noted that implementing such scholarship programs can motivate young people. He also spoke about the need to involve employers in the vocational education and conduct training upon their requirements. At the end of his speech, Emin Amrullayev congratulated the students who won the scholarship program and wished them success.
Deputy Director of the State Agency for Vocational Education, Acting Director Jeyhun Karamov, in his turn, spoke about the existing cooperation between AzerGold CJSC and State Agency. Jeyhun Karamov said that a total of 56 students from the Baku State Vocational Training Centre for Industry and Innovation and the Ganja State Vocational Training Centre for Industry and Technology applied for the scholarship program implemented in accordance with the action plan on cooperation signed in 2021. Jeyhun Karamov added that the employees of AzerGold CJSC conducted in-service trainings for the teaching staff of several vocational schools and their visits to the company's production facilities were organized. In the current year, within the framework of cooperation, it is planned to develop new educational programs and upgrade the material and technical base.
Notably, 9 students from higher education institutions and 18 students from vocational education institutions won AzerGold scholarships. With the aim to support the social protection of students within the program, scholarships amounting to AZN 1,800 in total have already been awarded to each of the 27 winners for 9 months. The students participating in the program will be provided with jobs in relevant positions in the future.
Then the rectors of the universities represented by the winning students - Azerbaijan State University of Oil and Industry, Azerbaijan Technical University and Baku State University spoke about the work to be done within the memorandum of understanding signed with AzerGold and the importance of the scholarship programs for higher education institutions.