“AzerGold” QSC-də Sudan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Sudan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa ilə görüş keçirib.
Z. İbrahimov qonaqları salamlayaraq, Mentorluq Proqramı çərçivəsində görüşdə iştirak edən “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri Aslan Həsənli və Rüfət Məmmədxanlını təqdim edib. Sədr dövlət başçısının müvafiq sərəncamı ilə təsis edilən “Yüksəliş” müsabiqəsinin ölkədə istedadlı və idarəetmə potensialı olan gənclərin aşkara çıxarılması və inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.  Müsabiqənin iştirakçılara bilik və bacarıqlarını qiymətləndirmək, liderlik keyfiyyətlərini təkmilləşdirmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı yaratdığı qeyd edilib.
İdarə Heyətinin sədri ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi islahatlar, əlverişli investisiya mühiti və dağ-mədən sənayesinə göstərilən dövlət dəstəyi nəticəsində “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət istiqamətləri üzrə mühüm nailiyyətlər, geniş təcrübə əldə etdiyini bildirib. Sədr mineral resurslarla zəngin ölkələrlə beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışaraq, xüsusən Mərkəzi Asiya və Afrika regionlarının “AzerGold” QSC üçün strateji maraq dairəsində olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa Sudanın Azərbaycanla müxtəlif sahələrdə, xüsusilə dağ-mədən sənayesi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, ölkəsinin qızıl və mis kimi zəngin filiz ehtiyatlarına və geniş ixrac potensialına malik olduğunu deyib. Səfir əlavə edib ki, Sudan hökuməti bu potensialın səmərəli şəkildə dəyərləndirilməsi üçün xarici tərəfdaşlarla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa xüsusi önəm verir.
Tərəflər görüşü ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində atılmış müsbət bir addım kimi dəyərləndirib və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

AzerGold CJSC hosts meeting with Ambassador of Sudan to Azerbaijan
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, met with His Excellency Anas Eltayeb Elgailani Mustafa, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of the Sudan.
Z. Ibrahimov welcomed the guests and introduced the winners of the “Yüksəliş” competition, Aslan Hasanli and Rufat Mammadkhanli, who participated in the meeting within the framework of the Mentorship Program. The Chairman emphasized that the “Yüksəliş” competition, established by the Presidential Decree, plays a crucial role in identifying and developing talented young individuals with strong leadership and management potential in the country. It was noted that this competition provides participants with an opportunity to assess their knowledge and skills, enhance their leadership qualities, and expand their professional networks.
The Chairman of the Board highlighted that, these successful achievements resulted from the targeted economic reforms implemented in the country, a provided favourable investment conditions, and sustained state support for the mining industry. “AzerGold” CJSC has achieved significant accomplishments and gained substantial experience across its operational areas. He also spoke about ongoing efforts to expand international cooperation with mineral-rich countries, stressing that the Central Asian and African regions are of strategic interest to “AzerGold” CJSC.
Ambassador Anas Eltayeb Elgailani Mustafa expressed Sudan’s interest in expanding cooperation with Azerbaijan across various fields, particularly in the mining sector. He noted that Sudan possesses rich ore deposits, including gold and copper, and strong export potential. The Ambassador added that the Sudanese government attaches great importance to mutually beneficial cooperation with foreign partners to ensure the effective development of this potential.