“AzerGold" QSC-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən "Şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin iqtisadi inkişafına dəstək" layihəsi çərçivəsində qənnadçı-şirniyyatçı peşəsi üzrə 2 aylıq intensiv təlimlər başa çatıb.
İyunun 30-da peşə təlimi proqramını uğurla tamamlayan müdavimlərin Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin “Qeyri-formal və informal təhsilin tanınması” serfitikatları ilə təltif olunması mərasimi keçirilib.
Gəncə şəhərində təşkil olunmuş tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü - sədrin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Adil Tağıyev, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vüqar Məmmədov, Göygöl Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Arzu Qocayev, İqtisadiyyat Nazirliyi, Yeni Azərbaycan Partiyası, “Honey Cake Studio” kulinariya incəsənət məktəbinin nümayəndələri və digər ictimaiyyət təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir peşə təlimi proqramında iştirak etmiş Gəncə şəhəri, Daşkəsən, Göygöl və Samux rayonlarından olan, həssas əhali qrupuna aid 15 nəfər evdar qadının hazırladığı qənnadi məmulatlarının dequstasiyası ilə başlayıb. Tədbir iştirakçıları təqdim olunan şirniyyatları böyük məmnuniyyətlə dadaraq, onların keyfiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirin rəsmi hissəsində isə şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin hərtərəfli diqqət və qayğı ilə əhatə olunmasına xidmət edən layihənin dövlətimizin sözügedən istiqamətdə yürütdüyü ardıcıl və düşünülmüş siyasətə əlavə töhfə vermək, həssas kateqoriyaya aid vətəndaşlarımızın sosial müdafiəsini gücləndirmək, onların iqtisadi müstəqilliyinin, sosial fəallığının artırılmasına dəstək olmaq məqsədi daşıdığı bildirilib. Peşə təlimi proqramında iştirak etmiş qadınların qənnadçı-şirniyyatçı peşəsi üzrə əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi istiqamətində layihənin digər tərəfdaşları tərəfindən müvafiq dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsinə başlanıldığı bildirilib.
Tədbirdə, həmçinin təlim proqramının yekunu olaraq Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin “Qeyri-formal və informal təhsilin tanınması” imtahanında iştirak edib uğur qazanan müdavimlərə peşəkar fəaliyyətə imkan yaradan sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, şəhid ailəsi üzvü və müharibə iştirakçıları “AzerGold” QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət layihələri çərçivəsində əsas hədəf kateqoriyalarından biri olaraq müəyyən edilib və onların sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirilir. Bu layihələrə müxtəlif istiqamətlər üzrə təlimlər, sahibkarlıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi, maddi yardımlar, sağlamlıq aksiyaları, daimi işlə təminat və digər sosial proqramlar daxildir.

A two‑month vocational training programme in confectionery and patisserie by AzerGold CJSC has successfully been concluded within the project of Support for the Economic Development of Family Members of Martyrs and War Veterans.
On June 30, the participants were presented Recognition of Non-Formal and Informal Education Certificates by the Education Quality Assurance Agency under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
Ganja city hosted the awarding ceremony, attended by Khayyam Farzaliyev – Member of the Executive Board and Deputy Chairman, Chairman of the CSR Committee of AzerGold CJSC, Adil Taghiyev – Deputy Head of Ganja City Executive Power, Vugar Mammadov – Deputy Head of Dashkasan Region Executive Power, Arzu Gojayev – Deputy Head of Goygol Region Executive Power, and representatives from the Ministry of Economy, the New Azerbaijan Party, Honey Cake Studio Culinary Art School, and other public figures.
The ceremony started with a degustation of confectionery prepared by 15 trainees of the programme living in Ganja city, Dashkasan, Goygol, and Samukh regions. The participants at the event tasted the prepared products and were satisfied with results.
The formal part of the event emphasized that this initiative aligns with Azerbaijan’s consistent policy of supporting the families of martyrs and war veterans, that the primary aim is to strengthen the social protection of these vulnerable groups and to promote their economic independence and social engagement. As part of this initiative, partner organizations have already begun taking measures to assist trained women in starting their profession.
The event concluded with awarding certificates to participants who passed the Recognition of Non-Formal and Informal Education examination organized by the Education Quality Assurance Agency, enabling them to begin their professional careers.
Note that families of martyrs and war veterans are the key targets within AzerGold’s Corporate Social Responsibility programmes. A wide range of projects aimed at improving their social well-being are being implemented, including various training programmes, support for entrepreneurship, financial assistance, health campaigns, permanent employment, and other social programmes.