“AzerGold”un cari il üzrə Rəqəmsal Fəaliyyət planı təsdiq edilib
"AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) 2025–2028-ci illəri əhatə edən Rəqəmsal Transformasiya Yol Xəritəsi çərçivəsində 2026-cı il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq edilib.
Fəaliyyət Planına əsasən, cari il üzrə əsas prioritet istiqamət “Verilənlərin etibarlılığı və analitik yetkinliyin artırılması” mərhələsini əhatə edir. Bu mərhələnin əsas məqsədi Cəmiyyətdə verilənlərə əsaslanan idarəetmə modelinin (Data-Driven Management) sistemli şəkildə formalaşdırılması və qərarvermə proseslərində analitik yanaşmanın institusional səviyyədə tətbiqinin genişləndirilməsidir. Həyata keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində müxtəlif informasiya sistemlərində formalaşan əməliyyat, texniki və maliyyə məlumatlarının vahid arxitektura əsasında inteqrasiyası, mərkəzləşdirilmiş verilənlər platformasının formalaşdırılması və məlumat axınlarının vahid verilənlər anbarında (Data Warehouse) konsolidasiyası, eləcə də kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə fəaliyyət nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda, formalaşdırılacaq vahid verilənlər infrastrukturu gələcək  mərhələlərdə proqnozlaşdırıcı analitika, intellektual modelləşdirmə və avtomatlaşdırılmış qərar dəstəyi sistemlərinin tətbiqi üçün əsas texnoloji zəmin rolunu oynayacaq. Yol Xəritəsinin strateji hədəflərindən biri kimi 2028-ci ildən etibarən Cəmiyyətdə Süni İntellekt (Sİ) əsaslı texnologiyaların mərhələli tətbiqinə başlanılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “AzerGold” istehsalat və idarəetmə proseslərinin optimallaşdırılması, əməliyyat səmərəliliyinin artırılması və innovativ texnologiyaların tətbiqini nəzərdə tutan 2025–2028-ci illəri əhatə edən Rəqəmsal Transformasiya Yol Xəritəsini həyata keçirir. Sənəd Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın tələblərinə uyğun hazırlanıb.

AzerGold CJSC approves Digital Action Plan for the current year
Within the framework of the Digital Transformation Roadmap for 2025–2028 of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), the 2026 Action Plan has been approved.
According to the Action Plan, the main priority for the current year encompasses the phase of "Formation of information-based decision-making and analytical maturity”. The primary goal of this stage is to systematically develop a data-driven management model within the Company and expand the institutional application of analytical approaches in decision-making processes.
Within the scope of the measures to be implemented, activities are planned for the integration of operational, technical, and financial data generated across various information systems. This integration will be based on unified architecture. Additional measures include the formation of a centralized data platform and the consolidation of data flows into a unified Data Warehouse. There will also be initiatives in the field of cybersecurity.
At the same time, the unified data infrastructure to be established will serve as the core technological foundation for future stages. It will enable predictive analytics, intelligent modeling, and automated decision support systems. As one of the strategic targets of the Roadmap, the phased implementation of Artificial Intelligence (AI) based technologies is planned to begin at the Company starting from 2028.
It should be noted that AzerGold is implementing the Digital Transformation Roadmap for 2025–2028, which entails the optimization of production and management processes, increasing operational efficiency, and the application of innovative technologies. The document was prepared in accordance with the requirements of the "Concept for Digital Development in the Republic of Azerbaijan," approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 16, 2025.