“Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsinin onlayn səsvermə mərhələsinə start verilir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Heydər Əliyev Mərkəzinin təsis etdiyi “Qarabağ inciləri” sikkə dizaynı müsabiqəsinə təqdim edilən layihələrin münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilməsi mərhələsi sona çatıb.
“AzerGold” QSC-nin inzibati binasında təşkil edilən yekun qiymətləndirmə mərhələsində münsiflər heyətinin üzvləri – QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun müşaviri Emin Məmmədov, Mərkəzi Bankın Baş direktoru Akşin Vəliyev, Xalq rəssamı Arif Hüseynov, Əməkdar rəssam Natiq Fərəcullazadə, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sənubər Qasımova, eləcə də dizayner-rəssamlar – Nəriman Məmmədzadə, Fərid Rəsulov, Rəhim İsmayılov və Çingiz İsmayılov iştirak ediblər.
Müsabiqəyə təqdim olunmuş 887 layihədən final mərhələsinə vəsiqə qazanan 195 layihə arasından estetik görünüş, konseptual mövzu, unikallıq və tətbiqə yararlılıq meyarları əsasında 1, 2 və 3-cü yerin qalibləri seçilib.
Qeyd edək ki, müsabiqənin sonuncu – onlayn səsvermə mərhələsi 12 fevral saat 00:00-dan etibarən başlayır. www.azergold.gift paltformasında həyata keçirilən səsvermə 15 fevral saat 00:00-dək davam edəcək. Müsabiqənin əsas mərhələsinə vəsiqə qazanmış 195 layihə arasından ən çox bəyənmə toplamış layihə ictimaiyyət nümayəndələrinin seçimi əsasında “İzləyici rəğbəti” nominasiyasının qalibi seçiləcək. Bütün qaliblər 17 fevral tarixində “AzerGold” QSC-nin inzibati binasında baş tutacaq mükafatlandırma mərasimində elan olunacaq.
Xatırladaq ki, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuzun Vətən müharibəsində əldə etdiyi parlaq qələbəyə həsr edilən dizayn müsabiqəsinin keçirilməsində əsas məqsəd işğaldan azad edilən Qarabağ torpaqlarımızın qədim tarixini, mədəniyyətini, incəsənətini, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin təbliği işinə töhvə verməkdir.
“Qarabağ inciləri” dizayn müsabiqəsində ilk 3 yerin və “İzləyici rəğbəti” nominasiyasının qalibinə diplom və pul mükafatı (1-ci yer 3000 AZN, 2-ci yer 2000 AZN, 3-cü yer və nominasiya qalibi 1000 AZN) təqdim olunacaq.

Online voting launched for "Pearls of Karabakh" coin design competition
The design projects submitted to the “Pearls of Karabakh” coin design competition established by AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) and the Heydar Aliyev Center were evaluated by the jury.
The jury included Deputy Chairman of the Executive Board Khayyam Farzaliyev, Advisor to the Director of the Heydar Aliyev Center Emin Mammadov, Director General of the Central Bank Akshin Valiyev, People's Artist Arif Huseynov, Honored Artist Natig Farajullzadeh, an employee of the National Museum of History of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in History Sanubar Gasimova, as well as designers-artists - Nariman Mammadzadeh, Farid Rasulov, Rahim Ismayilov and Chingiz Ismayilov.
195 design projects out of 887 submitted to the competition were nominated for the final and the winners of the 1st, 2nd and 3rd places were selected on the basis of aesthetic appearance, conceptual theme, uniqueness and applicability.
Notably, the last phase of the competition - online voting - starts at 00:00 on February 12. Voting platform will last until 00:00 on February 15 on www.azergold.gift. The design with the most votes will receive " Audience Sympathy " nomination. All winners will be announced on February 17 at the award ceremony, which will take place in the administrative building of AzerGold CJSC.
Notably, the competition dedicated to the brilliant victory of our triumphant army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev aims to raise awareness of the ancient history, culture, intangible cultural heritages of Karabakh.
The top three winners of the competition will be awarded with certificates and money (1st place 3000 AZN, 2nd place 2000 AZN, 3rd place 1000 AZN). Moreover, the winner in the "Audience Sympathy" nomination will get 1000 AZN award.