“AzerGold” QSC-də korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə maarifləndirmə seminarı keçirilib
“AzerGold” QSC-də Səhmdar Cəmiyyətinin əməkdaşları üçün “Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə uyğunluğun təmin edilməsi” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Seminar “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası çərçivəsində təşkil olunub. Antikorrupsiya davranış modelinin formalaşdırılması və bu sahədə savadlılığın artırılması, korrupsiyaya qarşı dözümsüzlüyün gücləndirilməsi məqsədilə keçirilən seminarda Cəmiyyətin aparatında çalışan və bütün struktur bölmələri təmsil edən əməkdaşlar iştirak edib.
Seminar zamanı təlimçilər tərəfindən "AzerGold" QSC-nin Korrupsiyaya qarşı mübarizəyə dair siyasəti əməkdaşların diqqətinə çatdırılıb, eləcə də korrupsiyanın mənfi təsirləri, onunla mübarizənin vacibliyi və effektiv üsulları barədə ətraflı məlumatlar verilib, yerli və beynəlxalq təcrübələrə əsaslanan nümunələr əsasında müzakirələr aparılıb. Seminar çərçivəsində korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində məlumatlılığın artırılması və maarifləndirmə tədbirlərinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi məqsədilə görülən işlərdən bəhs olunub, gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında danışılıb. Sonda əməkdaşları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, seminar sual-cavab formatında davam etdirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 04 aprel tarixli 3199 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” dövlət qurumlarının fəaliyyətində şəffaflığın daha da artırılması, korrupsiyaya şərait yaradan halların qarşısının alınması, eləcə də korrupsiyaya qarşı mübarizə ilə bağlı görülən tədbirlərin davamlılığının təmin edilməsinə şərait yaradır. Eyni zamanda, Milli Fəaliyyət Planında əks etdirilmiş kompleks tədbirlərin icrası ölkəmizdə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən məqsədyönlü və qətiyyətli fəaliyyətin tərkib hissəsi kimi, dövlət qurumların fəaliyyətində şəffaflığın artırılmasına və korrupsiyanın ifşa edilməsində effektiv nəzarət mexanizmlərin tətbiqinə xidmət edir.

Seminar on Anti-Corruption Awareness at AzerGold CJSC
AzerGold CJSC held an awareness seminar on Ensuring Compliance in the Fight against Corruption for its employees.
The seminar was aimed at ensuring necessary measures within the National Action Plan for Strengthening the Fight against Corruption for 2022 – 2026. The event focused on promoting the development of an anti-corruption culture, increase awareness in this sphere, and strengthen intolerance toward corruption. It brought together employees from the Company’s head office and all structural departments.
During the seminar, trainers presented AzerGold CJSC’s anti-corruption policy to the participants. Detailed information was provided on the negative impact of corruption, the importance of the fight against corruption, and effective methods of prevention. Discussions were held based on both local and international best practices and case studies.
The seminar also covered the ongoing efforts to boost awareness and improve the effectiveness of initiatives in the field of anti-corruption. Additionally, upcoming planned activities were shared with participants. The event concluded with an interactive Q&A session.
It should be noted that the National Action Plan for Strengthening the Fight against Corruption for 2022 – 2026, approved by Presidential Decree No. 3199 dated April 4, 2022, aims to further enhance transparency in public institutions, avoid corruption, and ensure the sustainability of anti-corruption efforts. The implementation of the measures outlined in the Action Plan forms an integral part of Azerbaijan’s targeted and resolute policy in the fight against corruption, contributing to transparency and application of effective control mechanisms within public institutions.